Poistenie auta kalkulačka

Poistenie auta zahŕňa dva typy poistenia, a to povinné zmluvné poistenie pre všetky vozidlá, čiže tzv. PZP, a potom dobrovoľné, havarijné poistenie. Povinné zmluvné poistenie je, ako sme už spomínali, povinné a to nariadením zákona č. 381/2001 Z. z. Je to vlastne poistenie zodpovednosti vozidla za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla. Takže ak spôsobíte škodu nejakému inému majiteľovi automobilu, túto mu vyplatí poisťovňa. Ak by ale nastala škoda aj na vašom vozidle, z povinného zmluvného poistenia vám nebude vyplatené nič a pokiaľ nemáte uzatvorené havarijné poistenie,tak si to zaplatíte samy. Havarijná poistka je komerčný produkt a podmienky zmluvy sa môžu líšiť od poisťovne k poisťovni. Pri PZP platia viac menej rovnaké pravidlá pre všetkých poskytovateľov, rozdiely môžete nájsť v poskytovaných zľavách, či službách navyše.

Kalkulačka na poistenie auta

Pokiaľ potrebujete uzatvoriť povinné zmluvné poistenie alebo si chcete zaobstarať havarijné poistenie na vaše auto,tak najvýhodnejším riešením je sadnúť si za počítač a pomocou online kalkulačky vyhľadať tú najlepšiu ponuku. Kalkulačka na poistenie auta je dostupná online a v podstate predstavuje jednoduchý formulár. Vyplnením všetkých potrebných údajov sa rýchlo a hlavne jednoducho dostanete k ponukám poisťovní podľa vašich potrieb a požiadaviek. Čo všetko je potrebné na zistenie ceny poistenia auta? Skúste použiť kalkulačku na poistenie auta, napríklad Finermat. Je ich viacero, ale vhodnou voľbou je finermat.sk, ktorý poskytuje viacero typov poistenia.

Čo všetko je potrebné na zistenie ceny poistenia auta?

Formulár online kalkulačky na poistenie auta je v podstate rozdelený na tri časti. A to podľa údajov, ktoré je potrebné vyplniť. Najprv sú to informácie o poisťovanom vozidle, potom sú to údaje o osobe držiteľa vozidla a nakoniec ešte niekoľko doplňujúcich informácií. V prvej časti teda potrebujete technický preukaz vozidla, aby ste vedeli vyplniť všetky údaje. Okrem základných údajov, ako je továrenská značka či model vozidla, totiž budete potrebovať aj údaje o objeme a výkone motora, či celkovej hmotnosti. Úlohu zohráva aj výbava auta, ako aj to, či je auto na lízing, resp.či je nové alebo jazdené.

V ďalšej časti o majiteľovi vozidla vyplníte otázky ohľadom:

  • právnej formy, teda či ste právnická alebo fyzická osoba
  • ďalej dátum narodenia,
  • PSČ držiteľa
  • a rok nadobudnutia vodičského oprávnenia

Veľmi dôležitú úlohu zohráva otázka o predchádzajúcom bezškodovom priebehu, pretože jazdenie bez nehody znižuje cenu poistky. Naopak, ak ste v poslednej dobe spôsobili nejakú škodovú udalosť, poistenie auta vás vyjde určite viac. Podstatné pri tom aj je, v akom období  a koľko nehôd ste zavinili. Poisťovne zväčša zaujímajú údaje aj niekoľko rokov dozadu. Formulár kalkulačky sa pýta aj na iné uzatvorené poistenia u jednotlivých poskytovateľov, a to kvôli možnej zľave. Väčšina poisťovní totiž stálym klientom s viacerými poisteniami poskytuje následne zľavu z ceny poistenia auta. Poisťovňu potom zaujíma už len to, či ste rodičom dieťaťa do 15 rokov. Takýchto vodičov totiž poisťovne považujú za opatrnejších a teda tiež im poskytujú zľavy.

Výpočet ponúk na poistenie auta

Systém následne vyhodnotí všetky zadané údaje a na ich základe zobrazí dostupné ponuky poisťovní podľa najvýhodnejšej ceny. Ceny poistenia auta sú pritom konečné a zahŕňajú už aj všetky sprostredkovateľské zľavy. Takto sa teda jednoducho a rýchlo dostanete ku všetkým ponukám. Nemusíte pritom osobne obehávať jednotlivé kamenné pobočky a stále dookola podávať rovnaké informácie ich pracovníkom. Poistenie auta samozrejme môžete hneď aj uzatvoriť. Ak ste si už dostatočne preštudovali všetky podmienky daného poistenia, stačí kliknúť na ponuku, ktorú ste si vybrali a doplnením potrebných údajov aj poistku hneď uzavreli. Poisťovne s vami budú komunikovať prostredníctvom emailu, tam vám zašlú aj návrh poistnej zmluvy a ostatné podklady.

Nakreslený otáznik

Poistenie auta, či už povinné zmluvné poistenie alebo havarijné, sa zvyčajne uzatvára na jeden rok. Platbu si však môžete rozdeliť, buď poistku zaplatíte naraz za celý rok, alebo budete platiť polročné či štvrťročné splátky.

Nepozerajte len na cenu poistenia, ale aj ostatné benefity 

Pri výbere poistenia by ste pritom nemali pozerať len na jej cenu. Aj keď každý asi rád ušetrí nejaké to euro, v prípade poistenia je potrebné zvážiť, aké benefity či iné služby vám poistenie poskytne. V prípade nehody určite oceníte, ak vám vaša poisťovňa poskytne napr.asistenčné služby. Pretože nie každá poisťovňa má tieto služby automaticky v základnom balíku poistenia auta. Vhodné je taktiež zvážiť aj iné pripoistenia automobilu.

Značka stop

Asistenčné služby, aj keď patria väčšinou k nadštandardným službám, viaceré poisťovne ich už majú zaradené v základnom balíku poistenia a nepotrebujete si za ne priplácať. V každom prípade si to skontrolujte vo výsledkoch online kalkulačky. Asistenčné služby totiž môžu byť neoceniteľným pomocníkom v prípade škodovej udalosti. Veď kto by neocenil, že v takom prípade môže zavolať niekomu, kto mu dokáže na mieste poradiť, ako ďalej postupovať. Vďaka asistenčným službám vám bude bez problémov poskytnutá oprava auta priamo na mieste nehody. Alebo vám zabezpečí odťah do najbližšieho autoservisu, prípadne preplatí náklady na ubytovanie, keď ste museli čakať na opravu auta. Musíte však mať vždy po ruke telefónne číslo, na ktoré je potrebné zavolať. Aj preto je dobré mať kvalitné poistenie auta.

Pripoistenia k poisteniu auta

Ďalšími zaujímavými pripoisteniami, nad ktorými by ste mali zauvažovať, je napríklad:  

  • pripoistenie voči stretu so zverou,
  • proti živelným pohromám,
  • pripoistenie čelného skla,
  • pripoistenie proti zlému stavu vozovky
  • či proti krádeži auta

Všetky tieto pripoistenia síce automaticky navýšia cenu poistenia, ale v prípade nehody vám ušetria mnoho peňazí. Stret so zverou či spadnutý strom na auto dokážu totiž poriadne poškodiť vaše vozidlo. Ale ani výmena čelného skla nie je lacnou záležitosťou. Pri uzatváraní poistenia auta teda zvážte, ako často sa s autom pohybujete pocestných komunikáciách, v akej lokalite, prípadne či parkujete v garáži alebo vonku na verejnom parkovisku. Podľa toho vám najlepšie vyjde, aké riziká vám častejšie hrozia. A teda je lepšie sa voči nim poistiť a to aj za cenu vyššieho poistného cez kalkulačku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *